Tatlılar

GELENEKSEL İRMİK HELVASI

Pinterest LinkedIn Tumblr

Helva hakkında ne yazabilirim diye düşünürken benim size tam da anlatmak istediklerimi güzel yazısı ile kalbime tercuman olmuş Sayın Prof.Dr.Mustafa Tayar .Osmanlıdan Günümüze Helva adlı  köşe yazısında oldukça açıklayıcı ve güzel bir yazı yazmış.Emeğine bilgisine sağlık .Sıkıcı olmamak adına affına sığınarak yazısından bir parçayı size aktarmak istedim. Daha fazla bilgi için yazarın köşe yazısını okuyabilirsiniz.

 OSMANLIDAN GÜNÜMÜZE HELVA

Kimi zaman sevinçlerin ortağıdır, kimi zaman da üzüntülerin… Doğumda, ölümde, gurbete gidişte veya dönüşte, düğünde dernekte, hastanın iyileşmesinde pişirilip dağıtılır eşe dosta. Damakları tatlandıran bir lezzet olmaktan öte, aslında sosyolojik bir olgudur helva. Bir yiyecekten daha fazlasını ifade eder. Hayattır bazen, barış, mutluluk, bazen de ölüm…

Helva hem besleyici hem de lezzetli bir besin kaynağı olarak yüzyıllar boyunca, Osmanlının vazgeçemediği, sofralarından eksik etmediği bir tatlıdır.  Anadolu mutfak kültürünün vazgeçilmezlerinden olan helva, sadece bir damak tadı değil; mutlulukların ve üzüntülerin en büyük ortaklarındandır.

Helva kelimesi;Arapça’da ‘tatlı’ anlamına gelen helva, genel olarak tatlıları ifade eden ‘hulviyyat’ sözcüğünden türemiştir. Bu nedenle Arap mutfak kültüründeki helva ile Osmanlı’daki helva arasında şöyle bir fark vardır. Araplar, helvayı tatlıların ana başlığı olarak kullanırlar. Türkçe’de tatlı kelimesinin yanında helva sözcüğü de aynı etkiye sahiptir.

Helvanın etrafında çok zengin, güçlü ve etkileyici bir kültür vardır. İnsanın doğumundan başlayıp, öldükten sonra bile onun adına yenmeye devam edilen tek gıda helvadır. Çeşitli sebeplerle helva tüketmekteyiz. Düğün ziyafetlerinde, bayramlarda eve davet edilen misafirlerle yenilen yemeklerde, doğumlarda, ölümlerde, askere giderken, hac dönüşünde, yeni bir ev sahibi olurken, yağmur dualarında, eşe dosta dağıtılan bir tatlı olarak karşımıza her zaman helva çıkar.  Kısaca kederini paylaşmada, sevincine ortak etmede hangi sebep olursa olsun eş, dost ve akrabayla bir tabak helva yemek adettendir. Osmanlı gelenek ve göreneklerine göre neredeyse her önemli olay için helva yapılması gerekirdi. Keyfin, sevincin, bilimin, kültürün, şiirin, şarkının, nüktenin, tanışmanın, kutlamanın, haremdeki doğumun, veliaht şehzadenin tahta geçişinin, savaşta zafer kazanmanın şerefine pişirilip tüketilen bir tatlıdır HELVA...

“SİHİRLİ SİNİ ” tarifleri ile sevdiklerinize özel olduklarını  hissettirmeniz dileklerimle…

Malzemeler:

 • 1 su bardağı irmik
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 2 su bardağı süt
 • 4 yemek kaşığı tereyağı
 • 4 yemek kaşığı çam fıstığı

Yapılışı:

 • Bir  tencere içerisine süt ve şeker konulur, şeker eriyene kadar karıştırarak ısıtılır. Şeker eriyince ocaktan alınır.
 • Seramik  yayvan  bir tencere içerisine tereyağ konulur ve içine fıstıkları eklenir.
 • Fıstıklar ve irmiğin rengi koyulaşana kadar orta ateşte tahta bir kaşık yardımıyla karıştırılır.
 • İrmikler istediğiniz renge ulaşınca içine süt ilave edilir.
 • Bu aşamada dikkatli olmak gerekir. Birden yüzünüze buhar gelir,sütlü karışımı döküp hemen tencerenin kapağı kapatılır.
 • İrmikler sütü çekinceye kadar kısık ateşte pişirilir.
 • Pilav gibi üzeri göz göz olunca ocaktan alınır ve  karıştırılır.
 • Pişen irmik helvamız dinlendirildikten sonra ılık olarak tercihen dondurma ile servis edilir.

Afiyet Olsun…

Not:İrmik helvalarınızı kaşıkla,kalıpla istediğiniz şekilde servis edebilirsiniz…

 

Print Recipe
GELENEKSEL İRMİK HELVASI
Kişi sayısı
Kişi sayısı

Write A Comment